Przegląd techniczny

Okresowy przegląd techniczny jest w Europie obowiązkowy. Jego celem jest wspieranie bezpieczeństwa ruchu drogowego i ochrony środowiska. Poniżej znajdziesz między innymi ogólne informacje o okresowym przeglądzie technicznym oraz dowiesz się, kiedy i jak często należy przeprowadzać przegląd pojazdu.

Najważniejsze jest, aby wiedzieć, kiedy należy oddać pojazd do przeglądu. Lub, innymi słowy, kiedy pojazd podlega ponownemu dopuszczeniu do ruchu. Jeśli posiadasz pojazd objęty obowiązkiem przeprowadzania przeglądów technicznych, nie możesz poruszać się po drogach bez ważnego przeglądu. W przeciwnym razie ryzykujesz otrzymaniem mandatu. Co ważniejsze, w razie wypadku drogowego z udziałem pojazdu bez przeglądu ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

Kiedy przegląd

Posiadasz pojazd z silnikiem benzynowym lub elektrycznym, który jeszcze nie przechodził przeglądu? Pierwszy przegląd techniczny czeka Cię po 4 latach od pierwszego dopuszczenia pojazdu do ruchu. W kolejnych czterech latach należy przeprowadzać jeden przegląd na dwa lata. Po ośmiu latach przegląd należy przeprowadzać co roku.

Twój pojazd posiada silnik Diesla lub instalację LPG? Pierwszy przegląd techniczny czeka Cię po 3 latach od pierwszego dopuszczenia pojazdu do ruchu. Po trzech latach przegląd należy przeprowadzać co roku.

Twój pojazd ma ponad 30 lat, ale wyprodukowano go po 1 stycznia 1960 r.? Wówczas przegląd należy przeprowadzać raz na dwa lata. Pojazdy sprzed 1960 roku nie podlegają przeglądom technicznym.

Twój pojazd waży ponad 3 500 kg? Wówczas przegląd należy przeprowadzać co roku. Również w tym przypadku obowiązuje zasada, że pojazdy sprzed 1960 roku nie podlegają przeglądom technicznym.

Gdzie przeprowadzić przegląd

Jeśli zbliża się termin przeglądu Twojego pojazdu, należy udać się do jednej ze stacji kontroli autoryzowanych przez Wydział Komunikacji. Autoryzowaną stację kontroli pojazdów poznasz po tablicy z napisem „Autoryzacja RDW” oraz naklejce „Przegląd techniczny lekkich pojazdów” lub „Przegląd techniczny ciężkich pojazdów”. Przegląd techniczny możesz przeprowadzić także w Belgii i Hiszpanii; dotyczy to zarówno lekkich, jak i ciężkich pojazdów. Adresy znajdziesz na classLibrary.Autonet.Objects.hpBasis.

Co jeszcze musisz wiedzieć o przeglądzie technicznym

Zwykle otrzymujesz od urzędu pismo przypominające o zbliżającym się terminie przeglądu technicznego pojazdu. W piśmie tym znajdziesz ostateczną datę przeprowadzenia przeglądu. Odpowiedzialność za terminowe przeprowadzenie przeglądu technicznego leży po Twojej stronie.

Koszty przeglądu nie są stałe i różnią się w zależności od stacji kontroli. Po przeglądzie otrzymasz raport z badania technicznego. Również jeżeli pojazd nie przejdzie badania pomyślnie.

Odroczenie przeglądu technicznego jest niemożliwe. Jeśli nie możesz spełnić obowiązku dotyczącego przeglądu, masz możliwość zawieszenia dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Na koniec: badanie techniczne dotyczy stanu pojazdu w danym momencie. Nie daje gwarancji, że przez pozostałą część roku pojazd będzie bezpieczny i nie będzie wymagał konserwacji. Dlatego zawsze istotne jest, aby kontrolować i poddawać konserwacji swój pojazd.